Mozek jako autoservis a květinářství

Náš mozek se skládá ze dvou hemisfér – dominantní a kreativní. Názorným příkladem těchto dvou kvalit je autoservis (pro dominantní hemisféru) a květinářství (pro kreativní hemisféru).

Dominantní hemisféra

muzska-lateralita
autoservis

Dominantní hemisféra = autoservis = mužský princip = logické postupy, řešení problémů, měření, počítání. Když přijedete do autoservisu, potřebujete něco vyřešit. Analyzovat, kde je porucha, najít řešení a opravit ji. Očekáváte, že výsledkem bude opravené auto, které funguje.

Kreativní hemisféra

zenska-lateralita
kvetinarstvi

Kreativní hemisféra = květinářství = ženský princip = kreativita, vůně, barvy, emoce. Když přijdete do květinářství, nic nepřinesete. Většinou ani přesně nevíte, co chcete a pro co si jdete. Očekáváte, že se to nějak kreativně vyřeší na místě. Máte na výběr z mnoha možností barev vůní a kombinací. Vybíráte si svými smysly.

A přesně tak funguje i náš mozek. Leváci mají hemisféry rozmístěny zrcadlově obráceně než praváci.

Pokud člověk s leváckým mozkem nepoužívá správně své dvě poloviny těla – snaží se žít jako pravák (např. píše, krájí nožem pravou rukou, nikoliv levou), chová se jako skrytý levák.

Co se v takovém případě děje v jeho mozku? Pokusíme se to popsat právě na příkladu autoservisu a květinářství.

Tak jako v našem mozku jsou vedle sebe obě hemisféry a jsou propojené, tak jsou vedle sebe i autoservis a květinářství. Mají mezi sebou dveře. Když je potřeba spolupracovat, dveře se otevřou a probíhá spolupráce (corpus callosum).

Když skrytý levák nepoužívá svoji dominantní levou ruku na činnosti vyžadující funkci dominantní hemisféry, vysílá pravou rukou tyto signály do kreativní hemisféry. Vlastně přijede autem do květinářství a požaduje opravu. Auto se nacpe čumákem do dveří a vyděšené květinářky neví, co se po nich chce, neumí auto opravit. Ale vědí, že vedle je autoservis, tak otevřou spojovací dveře, rozhrnou ke stranám květiny v obchodě a nechají auto projet do autoservisu. Když se tato situace opakuje často, vytvoří se v květinářství koridor, kterým auta do servisu projíždějí, a pak vyjíždějí ven. Květin stále ubývá, květinářky jsou smutné, že je nikdo nechce. Časem to v květinářství už nevoní, je tam pach jako v autoservisu, nejsou tam žádné květiny a časem ani květinářky. Ale ani v autoservisu to není ono. Musel se přeskupit celý interiér, aby mohly vozy přijíždět a odjíždět přes květinářství. Je to nepohodlné, úzké a tvoří se často fronty. Požadavkům na okamžitá řešení není možné ihned vyhovět. Celý chod autoservisu se zpomalil.

Ve skutečnosti nefunguje dobře ani autoservis, ani květinářství.

Člověk, který takto žije, se cítí podobně. Není schopen se rychle a správně rozhodnout, všechno mu dlouho trvá. Zároveň mu chybí květinářství s barvami, vůněmi, emocemi a radostí ze života. Skrytý levák s přibývajícím věkem může vykazovat mnoho, většinu nebo všechny příznaky nesprávné laterality.

Co s tím dělat? Pokud se člověk kvalitně otestuje a zjistí, že nežije svoji správnou lateralitu, má možnost se přepólovat – začít žít svoji správnou lateralitu.

Pak budou auta jezdit do servisu hlavní branou a autoservis bude řešit požadavky lehce a bez prodlení. Do vedlejšího květinářství se samy vrátí květinářky a obchod se zaplní barvami, vůněmi a krásou. Vše se postupně usadí a život začne plynout lépe.

zpět na články

Tyto webové stránky používají cookies. V případě, že souhlasíte s jejich použitím, klikněte na tlačítko "Souhlasím" níže. Detaily, jak s Vašimi daty nakládáme, najdete na stránce Zpracování osobních údajů.