Cvičení pro harmonizaci mozkových hemisfér

Existuje mnoho cvičení pro harmonizaci mozkových hemisfér. Na internetu, YouTube, v knihách i na seminářích je možné se s nimi potkat.

Ale proč existují? … Pravděpodobně proto, že existují lidé, kteří nemají mozkové hemisféry harmonizované.

Lidé se rodí s neharmonizovanými hemisférami? …. Ne, miminka se rodí plně harmonizovaná. Jak jinak.

Takže se časem jejich hemisféry disharmonizují? … Asi, ano.

Ale jak se to stane? Jídlem, pitím, životním prostředím, traumaty, nebo čím?

Možnými příčinami disharmonie/nevyváženosti mozkových hemisfér může být nevyvážení fyzického, emočního i mentálního těla nebo nesprávná lateralita.

Nerovnováha mysli, těla a emocí

V současné společnosti je kladen velký důraz na „myšlení“ a výkon. „Cítěním“ je opovrhováno, protože se nedá exaktně měřit. Běžným dopadem společnosti pak je člověk, který vše řeší nejen myšlením, ale hlavně přemýšlením a je takzvaně „v hlavě“. Používá dominantní hemisféru na vše a potlačuje cítění (kreativní hemisféru). Jako kompenzaci přebujelého mentálního těla pak používá relaxaci, která podporuje tělo fyzické (např. sport, masáže, turistika) nebo emoční (např. hudba, umění, příroda). Harmonizační cvičení mohou v těchto situacích dočasně pomáhat nebo částečně kompenzovat.

Nesprávná lateralita

Lidé, kteří nežijí svoji lateralitu, přetěžují kreativní hemisféru tím, že nepoužívají tělo tak, jak je pro ně přirozené. Přes kreativní hemisféru pak probíhají impulzy i pro dominantní hemisféru. Kreativní hemisféra je přeposílá dominantní hemisféře, ale nemůže fungovat přirozeně a dělat činnosti, které jí náleží. Je potlačena a nastává nerovnováha. Provádění harmonizačních cvičení může mít pozitivní vliv na to, jak se cítíme, ale neodstraní se tím příčina.

U lidí s nežitou správnou lateralitou (nežité leváctví, nežité praváctví) se cvičeními pro harmonizaci mozkových hemisfér tento následek (nerovnováha) pouze kompenzuje, nikoliv však odstraňuje příčina. V obou případech je potřeba provádět cvičení pravidelně neustále, jinak se efekt vytratí.

Cvičení pro harmonizaci mozkových hemisfér podle Karla Grunicka uvedené níže je určeno lidem, kteří se na semináři L/P rozpoznali jako skrytí leváci a přepólovávají se na svoji správnou lateralitu (přibližně dvouletý proces). Toto cvičení tedy NEODSTRAŇUJE NEROVNOVÁHU MOZKOVÝCH HEMISFÉR ani nepřepólovává na správnou lateralitu, ale pouze podporuje proces přepólování.

Cvičení pro harmonizaci mozkových hemisfér při procesu přepólování

Tyto webové stránky používají cookies. V případě, že souhlasíte s jejich použitím, klikněte na tlačítko "Souhlasím" níže. Detaily, jak s Vašimi daty nakládáme, najdete na stránce Zpracování osobních údajů.